Údaje o inflaci v USA překonaly očekávání a poslaly akcie vzhůru.
Údaje o inflaci v USA překonaly očekávání a poslaly akcie vzhůru.
Celková zpráva:
Akcie vzrostly a výnosy státních dluhopisů klesly po údajích, které poukázaly na zpomalující se inflaci v USA, což posílilo spekulace, že Federální rezervní systém se blíží ke konci zvyšování úrokových sazeb. Index S&P 500 rostl třetí den po sobě, zatímco technologický Nasdaq 100 vzrostl o 1 %. Výnosy amerických dvouletých státních dluhopisů klesly o 13 bazických bodů pod 4,75 %. Dolar se po údajích o inflaci propadl, protože lepší než očekávaná inflace zvýšila šanci, že Fed nebude muset být při zvyšování úrokových sazeb příliš agresivní. Pozitivní údaje o inflaci přicházejí v návaznosti na údaje o trhu práce z minulého týdne, které naopak zvýšily šance, že Fed zpřísní měnovou politiku více, než se původně předpokládalo. Cena ropy Brent se poprvé od května vyšplhala nad 80 USD za barel. Ve středu vystoupí také řada představitelů americké centrální banky, jejichž výroky budou investoři bedlivě sledovat. Kromě toho bude ve 20:00 našeho času zveřejněna Béžová kniha Fedu, ve které americká centrální banka popisuje ekonomickou situaci v zemi.
Makroanalýza a zprávy z ekonomiky:
ASIE: Novozélandská centrální banka na svém červencovém zasedání podle očekávání ponechala oficiální úrokovou sazbu na 5,5 %. Středeční rozhodnutí přišlo poté, co centrální banka od října 2021 zvýšila úrokové sazby celkem o 525 bazických bodů. Bankovní rada uvedla, že úroveň úrokových sazeb omezuje výdaje a inflační tlaky podle potřeby. Dodala, že úrokové sazby budou muset zůstat na restriktivní úrovni, aby se inflace do druhé poloviny roku 2024 vrátila do cílového pásma 1-3 %. Ceny výrobců v Japonsku v červnu 2023 meziročně vzrostly o 4,1 %, čímž zpomalily svůj růst šestý měsíc po sobě na nejnižší úroveň od dubna 2021 v podmínkách slábnoucích globálních inflačních tlaků.
EU: Meziroční růst spotřebitelských cen ve Španělsku byl v červnu 2023 potvrzen na úrovni 1,9 %, což je nejnižší úroveň od března 2021. Růst cen potravin a nealkoholických nápojů zpomalil (10,3 % oproti květnovým 12 %), a to zejména v důsledku pomalejšího růstu cen ovoce, chleba, obilovin a masa ve srovnání s červnem 2022. Zároveň došlo k dalšímu poklesu cen bydlení a veřejných služeb (-12,7 % oproti -10,5 %), konkrétně elektřiny, plynu a ostatních paliv (-30,3 % oproti -26,7 %). Meziroční jádrová inflace, která očišťuje ceny volatilních čerstvých potravin a energií, byla v červnu potvrzena na jednoletém minimu 5,9 %. Na meziměsíční bázi se spotřebitelské ceny v červnu zvýšily o 0,6 %.
USA: Meziroční míra inflace v USA v červnu 2023 zpomalila na 3 %, což je nejnižší hodnota od března 2021, zatímco v květnu činila 4 % a očekávalo se 3,1 %. Zpomalení je částečně způsobeno efektem vysoké srovnávací základny z loňského roku, kdy prudký nárůst cen energií a potravin stlačil celkovou míru inflace na 9,1 %. Náklady na energie se snížily o 16,7 % (oproti -11,7 % v květnu), přičemž ceny topných olejů klesly o 36,6 %, benzinu o 26,5 % a komunálních služeb dodávek plynu o 18,6 %. Ceny elektřiny se zvýšily o 5,4 %. Zpomalila také inflace u potravin (5,7 % oproti květnovým 6,7 %) a bydlení (7,8 % oproti 8 %). Mírnější růst cen byl zaznamenán u nových vozidel (4,1 % vs. 4,7 %), oděvů (3,1 % vs. 3,5 %) a dopravních služeb (8,2 % vs. 10,2 %). Ceny zdravotnických služeb se snížily o 0,8 % a ceny ojetých osobních a nákladních automobilů klesly o 5,2 %. Jádrová inflace klesla na 4,8 %, což je nejnižší hodnota od října 2021. Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,2 % po 0,1% růstu v předchozím měsíci a mírně pod konsensem trhu, který předpokládal růst o 0,3 %.
Přečtené: 222x
Kanadská centrální banka ponechala úrokové sazby na 5 %, zatímco investoři čekají na oznámení výsledků společnosti Meta.
Asijské akcie si po divokých pohybech dluhopisů oddechly. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se domnívá, že boj s inflací probíhá dobře.
Americké, ale i evropské akciové indexy po dosažení klíčové technické hranice rostou.
Asijské akcie rozšiřují ztráty kvůli geopolitickému riziku
Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.