Americké akcie na začátku obchodní seance najely na menší růst po úvodním pádu. Rozkolísaný sentiment investorů byl na jedné straně podporován jasnějšími očekáváními ohledně zvyšování úrokových sazeb FEDem, který bude zasedat 15. 06. 2022, ale na druhé straně poznamenán očekávaným zvyšováním úrokových sazeb.
Celková zpráva:
Na začátku obchodovacího dne padl index S&P 500 o přibližně 1 % z důvodu, že americký Target podruhé během tří týdnů ohlásil snížení zisku, tentokrát z důvodu snížené poptávky amerických spotřebitelů a velkého množství zásob na skladě této firmy. Avšak hned na to začaly americké akcie mírně růst, když investoři vyhodnotili rizika spojená s hospodářským růstem, která vyplývají ze snahy udržet na uzdě nekontrolovatelnou inflaci. Před údaji o spotřebitelských cenách v USA koncem tohoto týdne vedla nejistota ohledně výhledu k pohybu akcií a dluhopisů tam a zpět, v důsledku čehož se akcie posílily, jelikož 10leté výnosy se držely pod 3 %. Údaje o inflaci za květen, které byly zveřejněny v pátek, mohou obchodníkům pomoci odhadnout trajektorii úrokových sazeb, které určuje FED a to, zda se bude i nadále zvyšovat v přírůstcích o 50 bazických bodů. Silné údaje o nových pracovních místech z minulého týdne poskytly určitá očekávání a to, že bude pravděpodobně pokračovat agresivní přístup ze strany FEDu. Evropská centrální banka se ve čtvrtek chystá ukončit nákupy aktiv v hodnotě bilionů eur a upevnit cestu k ukončení osmi let záporných úrokových sazeb.
Investoři vydělali na:
Společnosti JM Smucker Company, jejíž akcie vzrostly během dnešního obchodního dne o 5,72 % (výkonnost za posledních 5 let: -0.05 %). Společnost JM Smucker Company vyrábí a prodává potravinářské výrobky po celém světě. Mezi hlavní produkty společnosti patří arašídové máslo, tuky a oleje, ovocné pomazánky, konzervované mléko, směsi na pečení a polevy připravené k potírání, mouka a přísady do pečiva, šťávy a nápoje, mražené sendviče, polevy na dezerty, sirupy, nakládané okurky a koření a bramborové přílohy.
Makro analýza a zprávy z ekonomiky:
I z důvodu nejistoty nedochází k nárůstu spotřeby obyvatel Číny, v době, kdy se začínají uvolňovat opatření v souvislosti s koronavirem. Navzdory nedůvěře spotřebitelů, čínská vláda nepodporuje finančně své občany tak, jak to během pandemie dělaly západní státy. Namísto toho cíluje vládní politika prostředky na rozvoj infrastruktury a byznys sektor. Asijské akciové indexy uzavřely obchodní den následovně: CSI 300+0,31 %, Hang Seng -0,56 %, Nikkei 225+0,10 %.
Nové objednávky německých výrobců poklesly již třetí měsíc v řadě, v dubnu meziměsíčně o 2.7 %. Pokračující propad byl způsoben válkou na Ukrajině, přetrvávající dodavatelskou krizí způsobenou lockdowny v Číně a stoupajícími cenami energií v zemi. Evropské akciové indexy uzavřely obchodní den následovně: Eurostoxx 50 -0,83 %, CAC 40 -0,74 %, DAX -0,66 %.
Akcie amerického Targetu dnes poklesly poté, co firma podruhé během tří týdnů oznámila pokles očekávaného zisku. Tentokrát to bylo ale kvůli poklesu poptávky v USA, což nechalo firmu s velkým množstvím zásob na skladě, které se nyní snaží urychleně prodat. Tato zpráva způsobila pokles indexu S&P 500 o přibližně 1 %. Americké akciové indexy uzavřely obchodní den následovně: Dow Jones +0,80 %, S&P 500 +0,95 %, NASDAQ +0,94 %.