Ruský lídr tvrdí, že chybná energetická politika EU vedla ke krizi. Gazprom zvýší dodávky podle požadavků zákazníků.
Ruský lídr tvrdí, že chybná energetická politika EU vedla ke krizi. Gazprom zvýší dodávky podle požadavků zákazníků.
Rusko je připraveno dodat všechen zemní plyn, který Evropa potřebuje, řekl prezident Vladimír Putin a důvod současné energetické krize kontinentu vidí spíše v chybné politice než v nedostatku dodávek. Největší evropský dodavatel plynu zvyšuje dodávky v souladu s požadavky svých zákazníků a je "připraven prodiskutovat jakékoli další kroky" na stabilizaci trhů v tomto regionu, řekl dnes na Russia Energy Week. Kritizoval však kontinent i za to, že do svého energetického systému zavedl "systematické chyby" a poté "obviňoval přesun", když se něco pokazilo. Rusko už v prvních devíti měsících roku zvýšilo dodávky plynu do Evropy o 15 % a "pokud se od nás požaduje další zvýšení, jsme připraveni," řekl Putin. "Zvyšujeme, a tolik, kolik si od nás partneři přejí. Neexistuje ani jedno odmítnutí, ani jedno. "Vysoký nárůst cen plynu a energie způsobuje v evropském hospodářství katastrofu. Putinovy první slovní intervence na trh minulý týden zastavily růstovou rallye, ale od té doby ceny opět rostou. Holandský plyn – evropský benchmark, dnes vzrostl až o 8,9 % na 93,35 eura za megawatthodinu. Vzhledem k tomu, že v regionu klesá vlastní produkce plynu a rostou náklady na zkapalněný plyn, dodatečné objemy z Ruska tuto zimu mohou přinést určitou úlevu. Státní plynárenský gigant Gazprom plní všechny své dlouhodobé smlouvy o dodávkách, dodává však méně, než by si zákazníci v Evropě přáli, a proto jsou jejich zásoby plynu velmi vyčerpány. Putin uvedl, že evropští zákazníci udělali chybu, když se místo zabezpečení dlouhodobých smluv spoléhali na dodávky z krátkodobého trhu na naplnění svých zásobníků plynu. Zásoby energie jsou podle něj ještě důležitější, protože se zvyšuje podíl větrné a sluneční energie závislé na počasí. "Evropský trh s plynem nevypadá, že je dobře vyvážený a předvídatelný," uvedl Putin v projevu na konferenci. Na ruském domácím trhu "si takové problémy nelze představit."
Společnosti Freeport-McMoRan Inc., jejíž akcie vzrostly během dnešního obchodního dne o 3,52 % (výkonnost za posledních 5 let: +273,18 %). Freeport-McMoRan Inc. je mezinárodní společnost zabývající se přírodními zdroji. Společnost provozuje rozsáhlá, geograficky rozmanitá aktiva s dlouhou životností s významnými zásobami mědi, zlata, molybdenu, kobaltu, ropy a plynu.
Na pokraji energetické krize se kromě Číny ocitl i další asijský gigant – Indie. Většina uhelných elektráren v Indii má kriticky nízké zásoby uhlí, a to v době, kdy ekonomika oživuje a zvyšuje se poptávka po elektřině. Uhlí se přitom na výrobě elektřiny v Indii podílí zhruba 70 procenty. Asijské akciové indexy uzavřely obchodní den následovně: CSI 300 +1,15 %, Hang Seng -1,43 %, Nikkei 225 -0,32 %.
Průmyslová produkce v eurozóně vzrostla v srpnu o 5,1 % meziročně, oproti odhadům na úrovni 4,7 %. BoE ukončí uzavřené setkání členů bankovní rady se zástupci soukromých finančních institucí. Opatření se chápe jako krok k lepší transparentnosti. Hospodářské instituty sníží letošní výhled německé ekonomiky na 2,4 % z dříve uváděných 3,7 %. Na vině jsou problémy s dodávkami, které brzdí hospodářské oživení. Evropské akciové indexy uzavřely obchodní den následovně: Eurostoxx 50 +0,70 %, CAC 40 +0,75 %, DAX +0,68 %.
Spotřebitelská inflace v USA byla v září 5,4 % na meziroční bázi, přičemž se očekával růst cen na úrovni 5,3 %. USA se staly světovým centrem těžby Bitcoinu. Nahradily na této pozici Čínu, kde vláda zasáhla proti těžařům kryptoměn. Na konci srpna měla Amerika podíl na těžbě 35,4 %. Blue Origin vypustila do vesmíru loď New Shepard s posádkou, v níž byl i herec Shatner. Loď vyletěla nad hranici 351 000 stop, pak přistála v poušti na západě Texasu. Americké akciové indexy uzavřely obchodní den následovně: Dow Jones +0,001 %, S & P 500 +0,31 %, NASDAQ +0,73 %.
Přečtené: 586x
Kanadská centrální banka ponechala úrokové sazby na 5 %, zatímco investoři čekají na oznámení výsledků společnosti Meta.
Asijské akcie si po divokých pohybech dluhopisů oddechly. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se domnívá, že boj s inflací probíhá dobře.
Americké, ale i evropské akciové indexy po dosažení klíčové technické hranice rostou.
Asijské akcie rozšiřují ztráty kvůli geopolitickému riziku
Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.