Dvoudenní pokles indexu S&P 500 byl zastaven po zveřejnění pozitivních výsledků inflace v USA.
Dvoudenní pokles indexu S&P 500 byl zastaven po zveřejnění pozitivních výsledků inflace v USA.
Akcie vzrostly a výnosy dluhopisů klesly poté, co údaje o inflaci v USA posílily spekulace, že Federální rezervní systém v září pozastaví zvyšování úrokových sazeb. Index S&P 500 a vzrostl o více než 1 % a největší společnosti se po poklesu z předchozího dne odrazily od minim, přičemž v čele čtvrtečních zisků stály společnosti Apple, Microsoft a Tesla. Výnosy dvouletých státních dluhopisů, které jsou citlivější na chystané politické kroky, klesly o čtyři bazické body na 4,77 %. Dolar ustoupil vůči většině silných měn s výjimkou jenu. Ceny swapů Fedu mírně snížily pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb v tomto roce. Jádrový index spotřebitelských cen, který nezahrnuje často volatilní náklady na potraviny a energie, vzrostl druhý měsíc o 0,2 %, ukázaly čtvrteční údaje Úřadu pro statistiku práce. Znamenalo to nejmenší pokles za více než dva roky. Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti mezitím vzrostl na 248 000, čímž překonal odhady. Společnost Alibaba rostla poté, co její tržby překonaly očekávání a její hlavní online prodej se vrátil k růstu, což je velký krok pro národní ikonu, která se snaží oživit své podnikání v nestabilní ekonomice. Walt Disney vzrostl poté, co vedení jedné z největších světových zábavních společností uvedlo, že kapitálové výdaje a výdaje na filmy a televizní pořady byly nižší, než se očekávalo. Společnost Tapestry, vlastník značek jako Coach a Kate Spade, se dohodla na převzetí mateřské společnosti Michael Kors Capri Holdings v hodnotě 8,5 miliardy USD, což ukazuje, že vlna konsolidace v sektoru luxusního zboží ještě zdaleka neskončila.
ASIE: Ceny výrobců v Japonsku v červenci 2023 vzrostly o 3,6 % r/r, nejméně od března 2021, po vzestupně revidovaném červnovém zvýšení o 4,3 % a ve srovnání s tržním očekáváním 3,5 %. Nejnovější výsledek zároveň znamenal sedmý měsíc zpomalení růstu výrobní inflace v řadě, a to v prostředí slábnoucích globálních nákladových tlaků. Ceny se snížily u dopravních prostředků, nápojů a potravin, kovových výrobků a elektrických zařízení. Naopak vzrostly ceny ropných a uhelných produktů. Meziměsíčně se ceny výrobců v červenci zvýšily o 0,1 %, čímž zvrátily sestupně revidovaný pokles o 0,1 % v červnu a zaznamenaly první růst za poslední tři měsíce.
EU: Podle konečných odhadů se meziroční míra inflace v Itálii v červenci 2023 dále snížila na 5,9 %, tedy mírně pod původní míru 6 % a po 6,4 % v předchozím měsíci. Pokles byl způsoben zejména pomalejším růstem nákladů na služby spojené s dopravou (2,4 % oproti 4,7 %) neregulované energie (7 % oproti 8,4 % v červnu) a zpracované potraviny (10,5 % oproti 11,5 %). Mírnějším tempem rostly také ceny ostatního zboží (4,5 % vs. 4,8 %). Další pokles mezitím zaznamenaly regulované energie (-30,2 % vs. -29 %). Na druhé straně se zvýšila inflace u nezpracovaných potravin (10,4 % oproti 9,4 %) a služeb spojených s bydlením (3,6 % oproti 3,5 %). Míra jádrové inflace se snížila na 5,2 % z červnových 5,6 %. Na meziměsíční bázi nevykázaly spotřebitelské ceny žádný pohyb.
USA: Meziroční míra inflace v USA v červenci 2023 zrychlila na 3,2 % z červnových 3 %, avšak pod prognózou 3,3 %. To znamená zastavení poklesu v důsledku vlivu srovnávací základny po dobu 12 po sobě jdoucích měsíců. O rok dříve začala inflace klesat ze svého maxima 9,1 %. Měsíční míra inflace ve Spojených státech se v červenci 2023 udržela na stabilní úrovni 0,2 %, což bylo v souladu s očekáváním trhu. Meziroční míra inflace spotřebitelských cen ve Spojených státech, která nezahrnuje volatilní položky, jako jsou potraviny a energie, se v červenci 2023 snížila na 4,7 %, což je nejnižší hodnota od října 2021, z 4,8 % v předchozím měsíci a pod očekáváním trhu ve výši 4,8 %. Meziměsíční hodnota této inflace se oproti předchozímu měsíci zvýšila o 0,2 %, což odpovídá červnovému nárůstu a je v souladu s tržními projekcemi. Počet Američanů, kteří v týdnu končícím 5. srpna požádali o podporu v nezaměstnanosti, se oproti předchozímu týdnu zvýšil o 21 000 na 248 000, což je nejvíce za poslední měsíc a výrazně nad očekáváním 230 000 osob.
Přečtené: 212x
Kanadská centrální banka ponechala úrokové sazby na 5 %, zatímco investoři čekají na oznámení výsledků společnosti Meta.
Asijské akcie si po divokých pohybech dluhopisů oddechly. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se domnívá, že boj s inflací probíhá dobře.
Americké, ale i evropské akciové indexy po dosažení klíčové technické hranice rostou.
Asijské akcie rozšiřují ztráty kvůli geopolitickému riziku
Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.