Inflace v eurozóně, zasedání FOMC a rozhodnutí o úrokových sazbách ve Velké Británii jsou hlavními událostmi tohoto týdne, které budou hýbat trhy.
Inflace v eurozóně, zasedání FOMC a rozhodnutí o úrokových sazbách ve Velké Británii jsou hlavními událostmi tohoto týdne, které budou hýbat trhy.
Index S&P 500 kolísal. Letecké společnosti klesly, zatímco akcie energetických společností vzrostly, když ropa prodloužila rally, která byla způsobena silnou poptávkou a omezenou nabídkou ze Saúdské Arábie a Ruska. V čele zisků mezi největšími společnostmi stála společnost Apple. Tesla klesla, protože banka Goldman Sachs snížila odhad zisku společnosti. Výnosy desetiletých státních dluhopisů se pohybovaly poblíž nejvyšších úrovní od roku 2007 a výnosy dvouletých dluhopisů zůstaly nad 5 %. Společnost Micron Technology vzrostla poté, co Deutsche Bank AG zvýšila hodnocení výrobce čipů z "držet" na "koupit". Společnost DoorDash vzrostla poté, co Mizuho Securities doporučila nákup akcií společnosti.
ASIE: Novozélandský index výkonnosti ve službách BusinessNZ v srpnu klesl na 47,1 bodu z červencových 47,8 bodu, což znamenalo třetí pokles úrovně aktivity v řadě na nejnižší úroveň od ledna 2022. Jak aktivita/tržby (43,4 bodu), tak nové zakázky/obchody (47,3 bodu) zůstaly v hlubokém poklesu, zatímco dodávky dodavatelům (49,2 bodu) se poprvé od listopadu 2022 propadly do záporných hodnot. Mezitím se zaměstnanost (50,9) vrátila k mírné expanzi. Novozélandský kompozitní index PMI v srpnu klesl na 46,80 bodu z červencových 47,10 bodu.
EU: Jádrové spotřebitelské ceny v Polsku se v srpnu meziročně zvýšily o 10 %, když v červenci vzrostly o 10,6 % a sedmý měsíc po sobě zmírnily růst. Meziroční růst cen výrobců v České republice se v srpnu 2023 zvýšil na 1,8 % z 1,4 % v předchozím měsíci, což bylo mírně nad očekáváním trhu ve výši 1,6 %, ale stále se jednalo o jednu z nejnižších hodnot od počátku roku 2021. Meziměsíčně ceny výrobců vzrostly o 0,2 % po červencovém poklesu o 0,1 % a zaznamenaly první růst od ledna.
USA: Ceny kanadských výrobců v srpnu oproti předchozímu měsíci vzrostly o 1,3 %, což byl první růst od října 2022, a překonaly tak očekávání růstu o 0,5 %. Prudký rozsah zvýšení byl do značné míry způsoben vyššími cenami energetických produktů (9,1 %), zejména rafinovaných ropných energetických produktů (10,6 %), nafty (16,8 %) a benzinu (4,2 %). V meziročním srovnání ceny průmyslových výrobců klesly o 0,5 %, což je nejmenší pokles od února. Index trhu s bydlením NAHB/Wells Fargo U.S. v září 2023 klesl již druhý měsíc na 45, což je nejnižší hodnota za posledních pět měsíců, ze srpnových 50 a pod prognózou 50 bodů. Ukazatel současných prodejů rodinných domů klesl z 57 na 51 a ukazatel potenciálních kupujících se snížil o 5 bodů na 30 bodů. Dílčí ukazatel prodeje domů v příštích šesti měsících rovněž poklesl o 6 bodů na 49 bodů.
Přečtené: 212x
Kanadská centrální banka ponechala úrokové sazby na 5 %, zatímco investoři čekají na oznámení výsledků společnosti Meta.
Asijské akcie si po divokých pohybech dluhopisů oddechly. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se domnívá, že boj s inflací probíhá dobře.
Americké, ale i evropské akciové indexy po dosažení klíčové technické hranice rostou.
Asijské akcie rozšiřují ztráty kvůli geopolitickému riziku
Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.