Předseda americké centrální banky Powell potvrdil blížící se snižování nákupu aktiv a očekává zpomalení inflace.
Předseda americké centrální banky Powell potvrdil blížící se snižování nákupu aktiv a očekává zpomalení inflace.
Absolutní zpráva:
Federální rezervní systém je na dobré cestě začít snižovat svůj program nákupu dluhopisů a inflace by měla klesnout, když se zmírní omezení v dodavatelském řetězci, které tlačí na ceny, řekl předseda Fedu Jerome Powell. "Jsme na dobré cestě začít snižovat naše nákupy aktiv, které, pokud se ekonomika bude vyvíjet tak, jak se očekávalo, budou ukončeny do poloviny příštího roku," řekl Powell v pátek během panelové diskuse na virtuální akci organizovaném jihoafrickou centrální bankou. "Myslím, že je čas na tapering a nemyslím si, že je čas zvyšovat sazby." Globální omezení a nedostatky v dodavatelském řetězci, které vedly ke zvýšení inflace, "pravděpodobně budou trvat déle, než se původně očekávalo, pravděpodobně do příštího roku, "řekl Powell a dodal, že" stále je to nejpravděpodobnější scénář ". "Jak růst pracovních míst zrychlí, inflace se vrátí zpět k našemu 2% cíli." Očekává se, že Powell a jeho kolegové z Federálního výboru pro otevřený trh americké centrální banky oznámí na konci svého nadcházejícího zasedání 2.–3. listopadu, že začnou ukončovat program nákupu dluhopisů zavedený loni během začátku pandemie. V současnosti Fed každý měsíc nakupuje státní obligace a cenné papíry kryté hypotékami v hodnotě 120 miliard USD a nadcházející snížení tempa nákupů bude znamenat první krok centrální banky směrem k ukončení opatření měnové podpory zavedených v roce 2020 na ochranu ekonomiky před dopadem koronaviru. Investoři stále očekávají, že představitelé Fedu začnou v polovině příštího roku zvyšovat svou referenční úrokovou sazbu, která je v současnosti těsně nad nulou. Časová osa očekávaného zvyšování sazeb se na peněžních trzích v posledních týdnech posunula vpřed v důsledku nepříznivých zpráv o inflaci, která výrazně překračuje 2% cíl centrální banky kvůli narušení globálního dodavatelského řetězce, které zvyšuje ceny široké škály zboží a služeb.
Investoři vydělali na:
Společnosti Seagate Technology Holdings PLC, jejíž akcie vzrostly během dnešního obchodního dne o 6,07 % (výkonnost za poslední rok: +150,84 %). Důvodem prudkého růstu ceny akcií společnosti bylo zveřejnění hospodářských výsledků za FY Q1 2022, přičemž zisk na akcii překonal očekávání analytiků o 6,82 % a tržby o 0,17 %. Seagate Technology Holdings PLC nabízí produkty hardwaru pro počítače. Společnost navrhuje, vyrábí a prodává pevné disky pro podnikové aplikace, klientské výpočetní aplikace, klientské nevýpočtové aplikace, systémy pro zálohování osobních údajů, přenosné externí úložné systémy a systémy digitálních médií.
Makro analýza a zprávy z ekonomiky:
Spotřebitelské ceny v Japonsku vzrostly v září o 0,2 % meziročně. Jde o první růst cen po 11 měsících. China Evergrande Group unikla z pokraje platební neschopnosti vyplacením kupónu obligací před sobotním termínem, což poskytlo realitnímu gigantu ještě alespoň týden na to, aby se vyrovnal s dluhovou krizí, která otřásla důvěrou investorů v druhou největší ekonomiku světa. Asijské akciové indexy uzavřely obchodní den následovně: CSI 300 +0,64 %, Hang Seng +0,42 %, Nikkei 225 +0,34 %.
Ruská centrální banka na svém dnešním zasedání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů na 7,5 %, což je nejvíce od června 2019. Tržní prognózy počítali se zvýšením o 50 bazických bodů. Kompozitní PMI v eurozóně klesl podle předběžného odhadu za říjen z 56,2 bodů na 54,3 bodů, očekával se pokles na 55,2 bodů. Evropské akciové indexy uzavřely obchodní den následovně: Eurostoxx 50 +0,80 %, CAC 40 +0,71 %, DAX +0,46 %.
Index nákupních manažerů ve výrobním sektoru v USA klesl podle odhadu v říjnu z úrovně 60,7 bodů na 59,2 bodů. Americké akciové indexy uzavřely obchodní den následovně: Dow Jones +0,21 %, S & P 500 -0,11 %, NASDAQ -0,82 %.
Přečtené: 655x
Kanadská centrální banka ponechala úrokové sazby na 5 %, zatímco investoři čekají na oznámení výsledků společnosti Meta.
Asijské akcie si po divokých pohybech dluhopisů oddechly. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se domnívá, že boj s inflací probíhá dobře.
Americké, ale i evropské akciové indexy po dosažení klíčové technické hranice rostou.
Asijské akcie rozšiřují ztráty kvůli geopolitickému riziku
Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.