Americké akcie v pondělí opatrně rostly kvůli zpomalení oživení čínské ekonomiky, jejíž hrubý domácí produkt rostl pomaleji, než se očekávalo.
Americké akcie v pondělí opatrně rostly kvůli zpomalení oživení čínské ekonomiky, jejíž hrubý domácí produkt rostl pomaleji, než se očekávalo.
Celková zpráva:
Hrubý domácí produkt Číny rostl ve druhém čtvrtletí pomaleji, než se očekávalo, a to o 6,3 %, což zvyšuje rizika pro globální ekonomiku, která je závislá na čínských výdajích. Index S&P 500 zahájil pondělí pouze mírným růstem, což způsobilo menší zklamání po historickém růstu akciových trhů v minulém týdnu. Společnost Activision Blizzard vzrostla poté, co ve Velké Británii začalo dlouho očekávané antimonopolní slyšení související s její akvizicí společností Microsoft. Společnost Ford Motor zaznamenala pokles v důsledku toho, že musela snížit cenu elektrické verze svého modelu F-150. Mezitím klesly ceny ropy a zlata, zatímco dolar posílil vůči svým hlavním konkurentům. Janett Yellenová tvrdí, že ekonomika mnoha zemí (zejména zemí v Asii, ale i USA) závisí na rozvoji Číny. Analytici se po určitou dobu domnívali, že růst čínské ekonomiky po výpadku protipandemických opatření by mohl táhnout dolů světovou ekonomiku, nyní však své prognózy mírní. Hlavní stratég společnosti HSBC Asset Management Joe Little uvedl, že údaje o inflaci v USA zveřejněné minulý týden podpořily naděje, že bylo dosaženo bodu obratu v inflačním cyklu, a posílily očekávání postupného poklesu úrokových sazeb. Dalším tlakovým bodem pro trhy budou hospodářské výsledky podniků, které budou zveřejněny v příštích několika týdnech. Podle údajů agentury Bloomberg Intelligence se očekává, že zisky společností v indexu S&P 500 ve druhém čtvrtletí poklesnou o 9 %, což by znamenalo nejhorší období od roku 2020. V Evropě by to mohlo být ještě horší, kde se očekává 12% pokles. Na komoditních trzích ceny futures kontraktů na ropu klesly, když investoři zvažovali neuspokojivé údaje z Číny a obnovení dodávek z Libye při známkách utahování trhu. Naopak ceny futures na pšenici vzrostly poté, co Rusko vypovědělo obchodní dohodu o vývozu obilí, čímž ohrozilo klíčovou obchodní cestu z Ukrajiny, jednoho z největších světových vývozců obilí a rostlinného oleje.
Makroanalýza a zprávy z ekonomiky:
ASIE: Čínská ekonomika vzrostla ve 2. čtvrtletí 2023 o 6,3 % r/r, což je rychlejší růst než 4,5 % v 1. čtvrtletí, ale nedosahuje tržních odhadů 7,3 %. Nejnovější údaje byly zkresleny nízkou srovnávací základnou v loňském roce, kdy v Šanghaji a dalších velkých městech platily přísné výluky. V první polovině roku ekonomika vzrostla o 5,5 %.Čína si pro letošní rok stanovila cíl růstu HDP kolem 5 %, po 3% expanzi v roce 2022. Peking je opatrný při zavádění výrazných stimulačních opatření, zejména s ohledem na prudký nárůst zadlužení místních vlád. V samotném červnu představovaly ekonomické ukazatele smíšený obrázek: maloobchodní tržby rostly mnohem mírnějším tempem, zatímco růst průmyslové produkce zrychlil. Míra nezaměstnanosti ve městech zůstala beze změny na úrovni 5,2 %, ale nezaměstnanost mladých lidí dosáhla nového maxima 21,3 %.
EU: Podle konečných údajů klesla meziroční míra inflace v Itálii v červnu 2023 v souladu s původními odhady na 14měsíční minimum 6,4 % po 7,6 % v předchozím měsíci. Pokles byl do značné míry způsoben efektem srovnávací základny, když náklady na energie ustoupily z maximálních hodnot z června 2022 způsobených ruskou invazí na Ukrajinu. Výrazně zpomalil růst CPI neregulovaných energií (8,4 % oproti 20,3 % v květnu), zpracovaných potravin (11,5 % oproti 13,2 %) a služeb souvisejících s dopravou (4,7 % oproti 5,6 %). Na druhé straně spotřebitelské ceny nadále rostly u nezpracovaných potravin (9,4 % oproti 8,8 %).
USA: Newyorský výrobní index Empire State v červenci 2023 oproti předchozímu měsíci poklesl o 5,5 bodu na +1,1 bodu, překonal však očekávání trhu ve výši -4,3 bodu.Nejnovější údaj naznačil, že podnikatelská aktivita ve státě New York se ustálila, ačkoli nové zakázky vzrostly a dodávky se rozšířily.Dodací lhůty se zkrátily a zásoby nadále klesaly. Úroveň zaměstnanosti se zvýšila a pokud jde o ceny, růst vstupních a prodejních nákladů se nadále mírnil.Plánované zvýšení kapitálových výdajů bylo nadále slabé.
Přečtené: 224x
Kanadská centrální banka ponechala úrokové sazby na 5 %, zatímco investoři čekají na oznámení výsledků společnosti Meta.
Asijské akcie si po divokých pohybech dluhopisů oddechly. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se domnívá, že boj s inflací probíhá dobře.
Americké, ale i evropské akciové indexy po dosažení klíčové technické hranice rostou.
Asijské akcie rozšiřují ztráty kvůli geopolitickému riziku
Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.