Akcie vzrostly díky spekulacím, že se washingtonští představitelé blíží dohodě o zvýšení dluhového stropu a zabránění platební neschopnosti. Obchodníci také čekají na signály ohledně vývoje úrokových sazeb od předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella.
Index S&P 500 sa vyšplhal nad ostro sledovanú úroveň 4 200 a zároveň smeroval k najlepšiemu týždňu od marca. Podľa údajov spoločnosti Goldman Sachs Group Inc. sa má skončiť platnosť derivátových kontraktov viazaných na akcie a indexy v hodnote približne 1,7 bilióna USD. Nemecký index DAX smeroval k historickému maximu, ropa mala ukončiť najlepší týždeň od polovice apríla a Nikkei 225 uzavrel na 33-ročnom maxime, keďže dynamika sa preniesla z Wall Street. Desaťročné štátne dlhopisy klesali šiesty deň po sebe, pričom výnosy vzrástli na 3,7 %. Trh sa vyšplhal na múr obáv vďaka tým, ktorí na Wall Street, ktorí predpovedali, že banková kríza a kríza dlhového stropu by mohli zhoršiť ich všeobecne očakávanú blížiacu sa recesiu. Stále by mohli mať pravdu, aspoň čo sa týka recesie. Obavy z oboch kríz sa však rýchlo zmierňujú. Prezident Joe Biden vyzval rokovateľov, aby sa naďalej usilovali o dohodu o limite dlhu po tom, ako predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy naznačil, že obe strany môžu dosiahnuť dohodu už tento víkend, aby sa vyhli katastrofálnej platobnej neschopnosti USA. Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu v posledných 14 mesiacoch agresívne zvyšoval sadzby s cieľom bojovať proti inflácii a v máji prvýkrát od roku 2007 zvýšil cieľovú hodnotu svojej základnej sadzby nad 5 %. Tvorcovia politiky teraz diskutujú o tom, či by mali na zasadnutí 13. až 14. júna sadzby opäť zvýšiť, alebo si ponechať viac času na posúdenie toho, ako zvyšovanie sadzieb vplýva na ekonomiku.
Makroanalýza a zprávy z ekonomiky:
Meziroční míra inflace v Japonsku vzrostla v dubnu 2023 na 3,5 % z březnového půlročního minima 3,2 %, protože ceny potravin vzrostly nejvíce od srpna. Jádrová inflace v dubnu vzrostla na tříměsíční maximum 3,4 % z 3,1 % v předchozích dvou měsících, což odpovídalo tržním projekcím a zároveň se již třináctý měsíc drží nad 2% cílem Bank of Japan.
Index spotřebitelské důvěry GfK ve Velké Británii vzrostl v květnu 2023 na -27 z dubnových -30 a zlepšil se tak již čtvrtý měsíc v řadě, neboť britské domácnosti jsou navzdory přetrvávající inflaci optimističtější ohledně ekonomiky a svých financí. Květnový údaj byl rovněž nejvyšší za posledních 15 měsíců a odpovídal konsenzuální prognóze. Ukazatel GfK vyjadřující názor spotřebitelů na ekonomiku v příštích 12 měsících, pocity ohledně jejich osobních financí a ochotu k nákladným nákupům vzrostl, zatímco ukazatel úmyslu spořit se nezměnil. Joe Staton, ředitel pro klientskou strategii společnosti GfK, uvedl: "V tomto průzkumu se projevily následující výsledky: "Celkový vývoj v letošním roce je pozitivní a může odrážet lepší základní finanční situaci ve Spojeném království, než by si mnozí mysleli. Všichni se však musí držet pevně, protože z těchto těžkých časů může stále vést okružní cesta.
Federální rezervní systém na svém květnovém zasedání zvýšil sazbu federálních fondů o 25 bazických bodů do pásma 5-5,25 %, což bylo jeho desáté zvýšení, a výpůjční náklady se dostaly na nejvyšší úroveň od září 2007. Toto rozhodnutí bylo v souladu s očekáváním trhu. Centrální banka zároveň signalizovala, že cyklus zpřísňování sazeb možná skončil, když z prohlášení vypustila větu naznačující potřebu dalšího zpřísňování politiky. Tvůrci měnové politiky nicméně dodali, že při určování rozsahu, v jakém může být vhodné další zpřísnění měnové politiky, budou brát v úvahu kumulativní zpřísnění měnové politiky, zpoždění, s jakým měnová politika ovlivňuje hospodářskou aktivitu a inflaci, a hospodářský a finanční vývoj. Úředníci také poznamenali, že ačkoli je americký bankovní systém zdravý a odolný, přísnější úvěrové podmínky pro domácnosti a podniky pravděpodobně ovlivní hospodářskou aktivitu, najímání zaměstnanců a inflaci a rozsah těchto dopadů zůstává nejistý.