Spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 11,6 %. Průměrný odhad činil 10,9 %.
Spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 11,6 %. Průměrný odhad činil 10,9 %.
Celková zpráva:
Spotřebitelské ceny v největší evropské ekonomice vzrostly oproti předchozímu roku o 11,6 %, což výrazně překonalo odhady analytiků. Srovnatelná míra inflace byla naposledy zaznamenána na počátku 50. let v západním Německu. Podobně byly postiženy i další významné evropské ekonomiky. Výsledky inflace v Itálii a Francii rovněž výrazně překonaly odhady všech analytiků. Čísla zřejmě podporují snahu ECB čelit inflaci, která je pětkrát vyšší než její dvouprocentní cíl. Úředníci ve čtvrtek zdvojnásobili základní úrokovou sazbu na 1,5 %, což je nejvyšší hodnota za více než deset let. Vzhledem k tomu, že Evropa čelí recesi, však ECB upustila od dřívější zmínky o dalším zvyšování sazeb na "několika zasedáních" a pouze uvedla, že očekává "další zvyšování". Obchodníci v pátek v návaznosti na údaje o inflaci a komentáře představitelů ECB sázeli na to, že klíčová sazba centrální banky dosáhne v roce 2023 svého maxima na úrovni přibližně 2,85 %, přičemž ve čtvrtek na konci obchodování se pohybovala kolem 2,65 %.
Investoři vydělali na:
Akcie společnosti Dexcom, Inc. během dnešního obchodního dne vzrostly o 19,38 % (výkonnost za posledních 5 let: +985,01 %). Společnost Dexcom, Inc. působí jako zdravotnická společnost zaměřená na návrh a vývoj systémů pro kontinuální monitorování glukózy u lidí s cukrovkou. Společnost vyvíjí malé implantovatelné zařízení, které nepřetržitě měří hladinu glukózy v podkožní tkáni těsně pod kůží, a malý externí přijímač, do něhož senzor v určených intervalech přenáší hladinu glukózy.
Makroanalýza a zprávy z ekonomiky:
Na svém říjnovém zasedání ponechala centrální banka Japonska svou klíčovou krátkodobou úrokovou sazbu beze změny na úrovni -0,1 % a výnosy desetiletých dluhopisů na úrovni 0 %. Centrální banka však zvýšila svou prognózu inflace pro rok 2022 na 2,9 % z červencových 2,3 % s odkazem na prudký nárůst. Asijské akciové indexy uzavřely obchodní den takto: CSI 300 -2,47 %, Hang Seng -3,66 %, Nikkei 225 -0,88 %.
Podle předběžného odhadu vzrostla německá ekonomika za tři měsíce do září 2022 mezičtvrtletně o 0,3 % po slabém růstu o 0,1 % v předchozím období. Jediným motorem růstu byly výdaje na soukromou spotřebu, a to i přesto, že největší evropská ekonomika se potýká s pokračujícími důsledky pandemie Covid-19. V meziročním srovnání vzrostl německý HDP ve třetím čtvrtletí předběžně o 1,2 %, čímž překonal i odhady ve výši 0,8 %. Evropské akciové indexy uzavřely obchodní den takto: Eurostoxx 50 +0,24 %, CAC 40 +0,46 %, DAX +0,24 %.
Osobní výdaje v USA se v září 2022 meziměsíčně zvýšily o 0,6 %, což překonalo tržní odhady růstu o 0,4 %. V rámci služeb přispělo k růstu především bydlení, mezinárodní cestování a letecká doprava. Spotřebitelské výdaje se v letošním roce ukázaly jako odolné, a to navzdory rostoucí míře inflace a nákladům na půjčky. Americké akciové indexy uzavřely obchodní den takto: Dow Jones +2,59 %, S&P 500 +2,39 %, NASDAQ +2,87 %.
Přečtené: 314x
Kanadská centrální banka ponechala úrokové sazby na 5 %, zatímco investoři čekají na oznámení výsledků společnosti Meta.
Asijské akcie si po divokých pohybech dluhopisů oddechly. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se domnívá, že boj s inflací probíhá dobře.
Americké, ale i evropské akciové indexy po dosažení klíčové technické hranice rostou.
Asijské akcie rozšiřují ztráty kvůli geopolitickému riziku
Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.