Nejdůležitější zprávou dne byl vývoj americké inflace. Je však třeba dodat, že klesající trend inflace zatím není projevem měnové politiky americké centrální banky, ale je záležitostí levnějšího dovozu zboží a služeb díky silnému dolaru.
Nejdůležitější zprávou dne byl vývoj americké inflace. Je však třeba dodat, že klesající trend inflace zatím není projevem měnové politiky americké centrální banky, ale je záležitostí levnějšího dovozu zboží a služeb díky silnému dolaru.
Celková zpráva:
Americké akcie otevřely v záporném teritoriu, ale v průběhu obchodního dne rostly. Důvodem byly informace o mírném poklesu inflace a spekulace, že celoroční výprodej by mohl dosáhnout svého dna. Statistika inflace za září vykázala nárůst o 8,2 %, což je nejnižší úroveň za posledních sedm měsíců, a mírný pokles oproti srpnovým 8,3 %. Evropské akcie, euro a komodity reagovaly na zprávu prudkým poklesem, který byl později smazán. Riziková aktiva byla celý rok pod tlakem, protože centrální banky po celém světě se snažily zkrotit rychle rostoucí inflaci. Nejnovější údaje dokazují, že tvrdá měnová medicína se v souladu s ekonomickou teorií skutečně projeví až za 12-18 měsíců. Tato zpráva přišla v návaznosti na údaje o mzdách z minulého týdne, které ukázaly, že míra nezaměstnanosti byla v září na pětiletém minimu. Křivka státních pokladničních poukázek se zploštila a výnos dvouletého státního dluhopisu, který je citlivý na měnovou politiku, vzrostl nad 4,5 %, než se stáhl zpět na 4,4 %. Tržní sázky na sazby se stále více přiklánějí ke zvýšení sazeb o 75 bazických bodů na příštích dvou zasedáních Fedu a očekávají, že centrální banka zvýší sazby nad 4,85 % ještě před koncem cyklu zpřísňování. Současná sazba činí 3,25 %.
Investoři vydělali na:
Domino's Pizza, jejíž akcie během dnešního obchodního dne vzrostly o 10,44 % (výkonnost za posledních 5 let: +110,59 %). Společnost Domino's Pizza provozuje síť franšízových prodejen Domino's Pizza, které se nacházejí po celých Spojených státech a v dalších zemích. Společnost rovněž provozuje regionální centra na výrobu a distribuci pizzy a dalších těst ve Spojených státech i mimo ně.
Makroanalýza a zprávy z ekonomiky:
Japonský index cen výrobců v září vykázal meziroční nárůst o 9,7 %, čímž překonal tržní konsensus 8,8 % a vzestupně revidovaný nárůst o 9,4 % v předchozím měsíci. Meziměsíčně ceny výrobců vzrostly o 0,70 %. Asijské akciové indexy uzavřely obchodní den takto: CSI 300 -0,84 %, Hang Seng -1,87 %, Nikkei 225 -0,60 %.
Meziroční míra inflace v Německu byla v září potvrzena na úrovni 10 % a dosáhla tak nejvyšší úrovně od konce druhé světové války, což podtrhuje dopad pokračující energetické krize. Inflace byla způsobena především vyššími cenami energií (43,9 % oproti 35,6 % v srpnu), ale také potravin (18,7 % oproti 16,6 %). Evropské akciové indexy uzavřely obchodní den takto: Eurostoxx 50 +0,93 %, CAC 40 +1,04 %, DAX +1,51 %.
Meziroční míra inflace v USA v září již třetí měsíc po sobě zpomalila na 8,2 %, což je nejnižší úroveň za posledních sedm měsíců, což je sice méně než srpnových 8,3 %, ale více než tržní prognózy 8,1 %. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,4 %. Jádrová inflace zrychlila na 6,6 %, což je nejvíce od roku 1982. Americké akciové indexy uzavřely obchodní den takto: Dow Jones +2,83 %, S&P 500 +2,59 %, NASDAQ +2,23 %.
Přečtené: 301x
Kanadská centrální banka ponechala úrokové sazby na 5 %, zatímco investoři čekají na oznámení výsledků společnosti Meta.
Asijské akcie si po divokých pohybech dluhopisů oddechly. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se domnívá, že boj s inflací probíhá dobře.
Americké, ale i evropské akciové indexy po dosažení klíčové technické hranice rostou.
Asijské akcie rozšiřují ztráty kvůli geopolitickému riziku
Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.