Globální odklon od snadných peněz se může urychlit, protože pandemické nákupy dluhopisů centrálními bankami se obracejí a hrozí šokem pro světové ekonomiky a finanční trhy.
Globální odklon od snadných peněz se může urychlit, protože pandemické nákupy dluhopisů centrálními bankami se obracejí a hrozí šokem pro světové ekonomiky a finanční trhy.
Celková zpráva:
Po neuspokojivých výsledcích hospodaření podniků v minulém týdnu, který byl poznamenán silnou volatilitou na trzích a vysokou inflací, přinesly dnešní výsledky pro evropské akcie moře červené barvy, zatímco v Americe akciové indexy mírně rostly. V reakci na vysokou inflaci se očekává, že Federální rezervní systém přistoupí k největšímu zvýšení úrokových sazeb za posledních dvacet let. Index S&P 500 zamířil k nejnižšímu závěru za téměř rok a prolomil klíčovou technickou podporu. Pokud index skončí pod úrovní 4 114 bodů, je pravděpodobné, že zaznamená další ztráty a otestuje Fibonacciho retracement (38,2 %) na úrovni 3 815 bodů, uvádí Fundstrat Global Advisors. Výnosy desetiletých státních dluhopisů se obchodovaly blízko 3 %, což je nejvyšší hodnota od listopadu 2018. Odklon od snadných peněz se může urychlit, protože pandemický nákup dluhopisů centrálními bankami se změní, což hrozí dalším šokem pro světovou ekonomiku. Agentura Bloomberg Economics odhaduje, že tvůrci politik v zemích skupiny sedmi států sníží do konce roku 2022 své rozvahy přibližně o 410 miliard dolarů. To je výrazný obrat oproti loňskému roku, kdy přidaly 2,8 bilionu dolarů, čímž celková expanze od nástupu Covid-19 přesáhla 8 bilionů dolarů. Analytici očekávají, že Fed ve středu zvýší sazby o 50 bazických bodů. Obavy ze zpomalujícího se hospodářského růstu, přetrvávající vysoké inflace a stále agresivnější rétoriky představitelů Fedu o zpřísňování měnové politiky snižují chuť k riziku. To se projevilo i v dubnu, který byl pro americké akcie nejhorším měsícem za více než dva roky, a vzhledem k vyšším nákladům a zvýšeným rizikům recese je výprodej ještě daleko. Michael Wilson, hlavní akciový stratég Morgan Stanley, napsal, že "každý, kdo tvrdí, že jsme na býčím trhu, má co vysvětlovat". Dále uvedl, že v krátkodobém horizontu nemůžeme nic vyloučit, ale tento medvědí trh podle Michaela Wilsona ještě zdaleka neskončil.
Investoři se zabývají:
EPAM Systems, Inc., jejíž akcie během dnešního obchodního dne vzrostly o 8,71 % (klouzavá pětiletá výkonnost: +264,58 %). Společnost EPAM Systems, Inc. nabízí služby informačních technologií. Společnost poskytuje řešení pro vývoj softwaru, outsourcing, e-business, řízení vztahů v podniku a správu obsahu. EPAM Systems poskytuje služby zákazníkům ve Spojených státech.
Makroanalýza a ekonomické zprávy:
Index spotřebitelské důvěry v Japonsku v dubnu vzrostl a zaznamenal tak první nárůst za posledních šest měsíců od ukončení restrikcí COVID-19 na konci března, ale inflační očekávání zaznamenala již třetí měsíc po sobě rekordní pokles. Index v dubnu dosáhl hodnoty 33,0, což je mírný nárůst oproti březnové hodnotě 32,8. Asijské akciové indexy uzavřely obchodní den takto: CSI 300 +2,43 %, Hang Seng +4,01 %, Nikkei 225 -0,11 %.
Maloobchodní tržby v Německu v březnu meziročně poklesly o -2,7 % oproti 7,0 % před rokem. Maloobchodní tržby v Německu v březnu poklesly o 0,1 % m/m oproti očekávání 0,3 % a předchozím 0,2 %. Evropské akciové indexy uzavřely obchodní den takto: Eurostoxx 50 -1,85 %, CAC 40 -1,66 %, DAX -1,13 %.
Dubnový ISM PMI ve výrobě v USA byl slabší, než se očekávalo, a dosáhl hodnoty 55,4, přičemž všechny hlavní dílčí indexy poklesly. Devizové trhy na nejnovější údaje nereagovaly. Podle nejnovější zprávy Institutu pro řízení dodávek (ISM) klesl hlavní index nákupních manažerů (PMI) ISM ve výrobním sektoru v dubnu na 55,4 bodu z březnových 57,1 bodu, což bylo pod očekáváním mírného nárůstu na 57,6 bodu. To znamenalo nejnižší hodnotu od září 2020. Index zaplacených cen mírně klesl na 84,6 bodu z březnových 87,1 bodu. Index nových zakázek mírně klesl z 53,8 bodu na 53,5 bodu, což je nejnižší hodnota od května 2020. Americké akciové indexy uzavřely obchodní den takto: Dow Jones +0,26 %, S&P 500 +0,25 %, NASDAQ +1,63 %.
Přečtené: 424x
Kanadská centrální banka ponechala úrokové sazby na 5 %, zatímco investoři čekají na oznámení výsledků společnosti Meta.
Asijské akcie si po divokých pohybech dluhopisů oddechly. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se domnívá, že boj s inflací probíhá dobře.
Americké, ale i evropské akciové indexy po dosažení klíčové technické hranice rostou.
Asijské akcie rozšiřují ztráty kvůli geopolitickému riziku
Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.