Dluhopisy utrpěly podobné ztráty jako na počátku pandemie a finanční krize. Inflace, zpomalující se růst a válka zasáhly investory ze všech stran.
Dluhopisy utrpěly podobné ztráty jako na počátku pandemie a finanční krize. Inflace, zpomalující se růst a válka zasáhly investory ze všech stran.
Celková zpráva:
Investoři do podnikových dluhopisů se připravují na další problémy poté, co je v prvním čtvrtletí zasáhla prudce rostoucí inflace a rostoucí výnosy. Podle údajů agentury Bloomberg se celosvětová hodnota nejbezpečnějších podnikových dluhopisů letos snížila o 805 miliard dolarů, zatímco globální trh dluhopisů neinvestičního stupně ztratil na hodnotě 236 miliard dolarů. Jedná se o největší pokles hodnoty dluhopisového trhu od doby, kdy se tyto údaje začaly před více než 20 lety shromažďovat, a to v důsledku vlny půjček způsobené rekordně nízkými náklady na financování. Tento propad znamenal největší ztrátu celkových výnosů dluhopisů s vysokým ratingem od pádu banky Lehman Brothers a nejhorší výkonnost junk bonds od začátku pandemie. Jen na americkém trhu s investičním stupněm došlo ke ztrátě tržní hodnoty ve výši zhruba 440 miliard dolarů a je na cestě k největšímu tříměsíčnímu poklesu od roku 1980. Úvěry zůstávají pod tlakem inflace, která nutí centrální banky zvyšovat sazby, což zase zvyšuje riziko zpomalení ekonomiky. To vyvolává velké obavy investorů. Ruská invaze na Ukrajinu mezitím zvýšila obavy o schopnost Evropy uspokojit své energetické potřeby a dále narušuje již tak problematické dodavatelské řetězce po celém světě. S narůstajícími ztrátami stahují drobní investoři hotovost z dluhopisových fondů. Podle úterního vyjádření stratégů Bank of America Corp. se odliv investorů pravděpodobně zintenzivní, protože má tendenci zaostávat za výkonností přibližně o měsíc. Nedávný průzkum banky BofA ukázal, že mezi investory do dluhopisů je v současné době na prvním místě inflace, následovaná geopolitickým rizikem. Investoři "zůstávají medvědí", napsal úvěrový stratég banky BofA Yuri Seliger. Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů a německých státních dluhopisů vyskočily na nejvyšší úrovně od roku 2019 a 2018. Americké dvouleté výnosy v úterý poprvé od roku 2019 krátce překonaly desetiletou úroveň, což signalizuje, že zvýšení sazeb ze strany Federálního rezervního systému by mohlo vyvolat recesi.
Investoři vydělali na:
Phillips 66, jejíž akcie během dnešního obchodního dne vzrostly o 4,76 % (výkonnost za posledních 5 let: +10,46 %). Společnost Phillips 66 je energetická společnost. Společnost se zabývá rafinací ropy, marketingem a přepravou. Společnost Phillips 66 se zabývá také výrobou chemikálií a výrobou elektřiny.
Makro analýza a zprávy z ekonomiky:
Guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda dal po svém prvním setkání s premiérem Fumiem Kišidou od doby, kdy japonský jen dosáhl nejnižší úrovně od roku 2015, další silný signál, že centrální banka bude pokračovat v omezování výnosů dlouhodobých dluhopisů. Asijské akciové indexy uzavřely obchodní den takto: CSI 300 +2,90 %, Hang Seng +1,39 %, Nikkei 225 -0,80 %.
Spotřebitelská inflace v Německu se v březnu podle odhadů zvýšila z 5,1 % na 7,3 % meziročně. Evropské akciové indexy uzavřely obchodní den takto: Eurostoxx 50 -1,08 %, CAC 40 -0,74 %, DAX -1,45 %.
Americká ekonomika vzrostla v posledním čtvrtletí roku 2022 podle konečných údajů mezičtvrtletně o 6,9 %, což je o něco horší výsledek než očekávaných 7,1 %. Zásoby ropy ve Spojených státech klesly v předchozím týdnu o 3,449 milionu barelů oproti očekávanému poklesu o 1,0232 milionu barelů. Americké akciové indexy uzavřely obchodní den takto: Dow Jones -0,19 %, S&P -0,63 %, NASDAQ -1,21 %.
Přečtené: 509x
Kanadská centrální banka ponechala úrokové sazby na 5 %, zatímco investoři čekají na oznámení výsledků společnosti Meta.
Asijské akcie si po divokých pohybech dluhopisů oddechly. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se domnívá, že boj s inflací probíhá dobře.
Americké, ale i evropské akciové indexy po dosažení klíčové technické hranice rostou.
Asijské akcie rozšiřují ztráty kvůli geopolitickému riziku
Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.