Akcie se propadly a globální benchmark tak zaznamenal největší týdenní ztrátu od března, protože se objevily obavy o Čínu a vyšší globální úrokové sazby oslabily náladu.
Akcie se propadly a globální benchmark tak zaznamenal největší týdenní ztrátu od března, protože se objevily obavy o Čínu a vyšší globální úrokové sazby oslabily náladu.
Absolutní zpráva:
Nasdaq 100 klesl o 0,8 %, čímž překonal pokles indexu S&P 500 a navázal na výprodej, který se rozšířil i na riziková aktiva. Bitcoin klesl až o 8 % a ropa měla nakročeno k první týdenní ztrátě od června. Výnosy desetiletých státních dluhopisů, klesly ze čtvrtečních úrovní, které byly blízko nejvyšší od roku 2007. Globální dluhopisy zaznamenaly oživení díky spekulacím, že ztráty mohly být přehnané, když britské a německé dluhopisy získaly. Investoři stále bojují s riziky zakořeněné inflace a sazeb, které v posledních týdnech prudce vzrostly. Krize na čínském trhu nemovitostí a problémy ve stínovém bankovním systému také zvýšily obavy na trzích a vyvolaly otázky ohledně možných vedlejších dopadů. Známkou nervozity byl index volatility Cboe, který se vyšplhal nad 18, což je nejvyšší úroveň od května. Analytici varovali, že by akcie mohly klesnout o další 4 % v souvislosti s ekonomickými otřesy v Číně a skokovým nárůstem výnosů dluhopisů. Na trzích se bitcoin obchodoval kolem 26 000 dolarů. Společnost SpaceX Elona Muska prodala kryptoměnu poté, co odepsala 373. milionů dolarů, uvedl The Wall Street Journal.
Makroanalýza a zprávy z ekonomiky:
ASIE: Jádrový index spotřebitelských cen pro oblast Ku v japonském Tokiu vzrostl v červenci 2023 o 3 % r/r, což představuje zpomalení oproti růstu o 3,2 % zaznamenanému v předchozích dvou měsících, ale nad očekáváním trhu ve výši 2,9 %.
EU: Maloobchodní tržby ve Spojeném království se v červenci 2023 oproti předchozímu roku snížily o 3,20 %, což byl nejvýraznější pokles za poslední tři měsíce po vzestupně revidovaném červnovém poklesu o 1,6 % a horší než tržní odhady poklesu o 2,1 %. Míra růstu spotřebitelských cen v eurozóně byla v červenci 2023 potvrzena na úrovni 5,3 %, což je nejnižší hodnota od ledna 2022, především v důsledku dalšího poklesu cen energií (-6,1 % oproti -5,6 %). Zmírnily se také ceny alkoholu a tabáku (10,8 % oproti 11,6 %) a neenergetického průmyslového zboží (5 % oproti 5,5 %).
USA: Kanadský index cen surovin v červenci 2023 meziměsíčně vzrostl o 3,5 %, čímž se odrazil od vzestupně revidovaného 2% poklesu v červnu a zůstal stejný jako očekávání trhu. Ceny energetických komodit po dvou po sobě jdoucích měsících poklesu vzrostly o 7,7 %, a to zejména v důsledku vyšších cen konvenční ropy (+8,6 %) a syntetické ropy (+8,3 %).
Přečtené: 181x
Kanadská centrální banka ponechala úrokové sazby na 5 %, zatímco investoři čekají na oznámení výsledků společnosti Meta.
Asijské akcie si po divokých pohybech dluhopisů oddechly. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se domnívá, že boj s inflací probíhá dobře.
Americké, ale i evropské akciové indexy po dosažení klíčové technické hranice rostou.
Asijské akcie rozšiřují ztráty kvůli geopolitickému riziku
Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.