Země OPEC minulý měsíc zvýšily produkci ropy minimálně uprostřed chronických bojů mezi členy a v důsledku obnovených nepokojů v Libyi, což opět ilustruje neschopnost skupiny uklidnit vzkvétající trh.
Země OPEC minulý měsíc zvýšily produkci ropy minimálně uprostřed chronických bojů mezi členy a v důsledku obnovených nepokojů v Libyi, což opět ilustruje neschopnost skupiny uklidnit vzkvétající trh.
Celá zpráva:
Ceny ropy minulý měsíc vzrostly na sedmileté maximum nad 90 dolarů za barel, což vyvolalo očekávání návratu na trojciferná čísla, jelikož dodávky z OPEC+ a jiných zemí nedokázaly držet krok s prudkým oživením poptávky po pandemii. Vysoká poptávka po ropě nenapomáhá uklidnit vysokou inflaci, která sužuje centrální banky a způsobuje nepříznivé následky, které se týkají rostoucích životních nákladů pro miliony lidí. Podle průzkumu 13 členů OPEC zvýšil produkci o pouhých 50 000 barelů denně v lednu, protože mírný nárůst produkce v rámci skupiny byl znegován poklesem v Libyi o 140 000 barelů denně. Celkem přečerpaly 28,14 milionu barelů denně. Severoafrický národ byl zasažen blokádou jeho západních hranic milicemi, což si vynutilo uzavření jeho největší nádrže Sharara. Deset zemí OPEC, které se účastní dohody s nečleny, jako je Rusko, zvýšilo produkci o 160 000 barelů denně, přibližně o dvě třetiny cílového množství. Jedním světlým bodem byla Nigérie, kde produkce vzrostla o 100 000 barelů denně, přičemž klíčový exportní systém Forcados se vrátil na normální provozní úroveň. Očekává se, že celá koalice OPEC+ s 23 zeměmi dá v březnu zelenou návratu 400 000 barelů denně, i když jsou postiženi technickými obtížemi. Rozsáhlé potíže při obnově dodávek stále více zatěžují země Perského zálivu: Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty, Irák a Kuvajt.
Investoři vydělali na:
Společnosti United Parcel Service, Inc., jejíž akcie vzrostly během dnešního obchodního dne o 13,99 % (výkonnost za posledních 5 let: +119,83 %). Společnost UPS doručuje balíky a dokumenty po celých Spojených státech a v jiných zemích a územích. Společnost také poskytuje služby globálního dodavatelského řetězce a přepravu s menším nákladem než kamiony, především v rámci podnikání UPS v USA sestává z integrované sítě leteckého a pozemního vyzvednutí a doručení.
Makro analýza a zprávy z ekonomiky:
Au Jibun Bank Japan Manufacturing PMI byl v lednu 2022 revidován výše na úrovni 55,4 bodu. Šlo o nejsilnější růst tovární aktivity od února 2014, a to v důsledku prudkého nárůstu očkování a navzdory tlaku z přetrvávajícího nedostatku čipů. Produkce rostla nejrychlejším tempem od února 2014, zatímco nové objednávky rostly solidně, přičemž objednávky rostly nejrychlejším tempem za devět měsíců. Asijské akciové indexy uzavřely obchodní den následovně: CSI 300 -1,21 %, Hang Seng +1,07 %, Nikkei 225 +0,28 %.
Sezónně upravená míra nezaměstnanosti v Německu mírně klesla již čtvrtý měsíc po sobě na 5,1 % v lednu 2022, což je čerstvé před pandemické minimum. Počet nezaměstnaných se snížil o 48 tisíc na 2,345 milionu, což je nejméně od března 2020. Evropské akciové indexy uzavřely obchodní den následovně: Eurostoxx 50+1,19 %, CAC 40+1,43 %, DAX+0,96 %.
IHS Markit US Manufacturing PMI byl v lednu 2022 revidován výše na úrovni 55,5 bodu. Nadále poukazoval na nejslabší růst tovární aktivity od října 2020, protože růst produkce byl utlumený. Podmínky poptávky se také zmírnily, přičemž nové objednávky rostly nejpomalejším tempem od září 2020. Mírnější nárůst nových objednávek umožnil firmám částečně zvládnout nahromaděné práce, které rostly nejpomalejším tempem za 11 měsíců. Přesto byly firmy, pokud jde o vyhlídky produkce, nejpozitivnější od listopadu 2020. Inflační tlaky mezitím zůstaly výrazné. Míra nákladové inflace se však zmírnila na nejnižší úroveň za posledních osm měsíců, protože i firmy zmírnily tempo růstu prodejních cen. Americké akciové indexy uzavřely obchodní den následovně: Dow Jones +0,77 %, S&P 500 +0,60 %, NASDAQ +0,75 %.
Přečtené: 479x
Kanadská centrální banka ponechala úrokové sazby na 5 %, zatímco investoři čekají na oznámení výsledků společnosti Meta.
Asijské akcie si po divokých pohybech dluhopisů oddechly. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se domnívá, že boj s inflací probíhá dobře.
Americké, ale i evropské akciové indexy po dosažení klíčové technické hranice rostou.
Asijské akcie rozšiřují ztráty kvůli geopolitickému riziku
Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.