Investoři požadují prémii za americký dluh, který je nejvíce ohrožen nesplácením. Akcie francouzských luxusních společností se propadly.
Investoři požadují prémii za americký dluh, který je nejvíce ohrožen nesplácením. Akcie francouzských luxusních společností se propadly.
Celková zpráva:
Futures na americké akcie klesly a státní dluhopisy se propadly poté, co další kolo jednání o dluhovém limitu skončilo bez dohody. Investoři požadovali vyšší prémie za držbu amerických státních dluhopisů, zejména těch s nejvyšším rizikem nesplacení, přičemž politikům zbývalo jen málo času na dosažení dohody. Dvouleté výnosy vzrostly o 5 bazických bodů na 4,38 %. Čtyřtýdenní pokladniční poukázky byly na úrovni 5,46 %, čímž jejich nárůst od začátku května přesáhl 60 bazických bodů. Společnost Lowe's Cos. v předobchodní fázi klesla o 1,5 % poté, co snížila výhled zisku s odkazem na zpomalení spotřebitelských výdajů. V Evropě se propadly akcie výrobců luxusního zboží včetně Hermes International, Christian Dior SE a LVMH, což táhlo index Stoxx 600 dolů, protože analytici Deutsche Bank AG varovali, že sektor je přeplněný a ocenění je vysoké. Prezident Joe Biden a předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy označili svá pondělní jednání za produktivní, ale dohoda je stále v nedohlednu. To ponechalo obchodníky v napětí, neboť do 1. června, kdy podle ministra financí může dojít hotovost, zbývá jen několik dní. Jakoukoli dohodu by do té doby musel schválit Kongres. Společnost PacWest Bancorp, jeden z amerických věřitelů, kteří se ocitli v regionálních bankovních zmatcích, prodloužila rally, kterou vyvolalo její rozhodnutí prodat portfolio stavebních úvěrů na nemovitosti v hodnotě 2,6 miliardy dolarů a posílit tak své finance. Akcie v úterý na počátku obchodování vyskočily o 16 %. Evropské trhy byly slabší poté, co údaje ukázaly, že výrobní aktivita v regionu klesla nejrychlejším tempem od pandemie před třemi lety. Euro vůči dolaru ztratilo 0,3 %. Tokijský index Topix poprvé po osmi dnech klesl, přičemž akcie související s polovodiči se snížily v důsledku zprávy, že 23. července vstoupí v Japonsku v platnost přísnější kontroly vývozu. Toyota Motor Corp. se v poslední minutě obchodování propadla.
Makroanalýza a zprávy z ekonomiky:
V květnu 2023 vzrostl výrobní index PMI Au Jibun Bank of Japan na osmiměsíční maximum 50,8 bodu z konečných 49,5 bodu v předchozím měsíci, jak ukázaly bleskové údaje. Jednalo se o první expanzi aktivity v továrnách od října loňského roku, neboť oživení po skončení COVID nabíralo na síle, přičemž nové zakázky i produkce se poprvé od června loňského roku vrátily do oblasti expanze a dosáhly nejrychlejšího tempa za posledních 13 měsíců. Růst zaměstnanosti se zmírnil a objem nevyřízených zakázek rostl pomalejším tempem. Na cenovém poli inflace vstupních nákladů zpomalila na nejnižší úroveň od února 2021, zatímco inflace výrobních nákladů se zmírnila na čtyřměsíční minimum. A konečně, podnikatelská nálada zůstala i přes zmírnění od dubna pozitivní, a to v důsledku celkového zlepšení pramenícího z omezení poruch souvisejících s COVID a rostoucích sázek, že inflační tlaky brzy dosáhnou svého vrcholu a ve zbytku roku poleví.
Podle předběžného odhadu HCOB se bleskový PMI ve službách eurozóny v květnu 2023 snížil na 55,9 bodu z dubnového dvanáctiměsíčního maxima 56,2 bodu, přičemž trh předpokládal 55,6 bodu. Navzdory mírnému poklesu čtení nadále poukazovalo na silný růst v sektoru služeb, neboť nové zakázky rostly pátý měsíc v řadě, objem nevyřízených zakázek se mírně zvýšil a růst počtu pracovních míst byl druhý nejsilnější za poslední rok. Průměrné ceny účtované za služby mezitím zůstaly zvýšené, zejména v důsledku nákladů na pracovní sílu. A konečně, optimismus ohledně příštího roku byl dále tlumen.
Podle předběžného odhadu indexu S&P Global/CIPS UK PMI ve službách v květnu 2023 klesl na 55,1 bodu z 55,9 bodu v předchozím měsíci a pod tržní konsensus 55,5 bodu. Mezi důvody, které brzdily růst, byly uvedeny rozpočtové tlaky mezi firemními klienty, rostoucí ekonomická nejistota a vyšší náklady na půjčky. Podniky cestovního ruchu, rekreace a pohostinství však ve velké míře komentovaly odolnou spotřebitelskou poptávku. Růst nových zakázek v celém sektoru služeb byl silný a zvýšil se počet nových zakázek ze zahraničí. Nábor zaměstnanců mezitím odrážel rostoucí požadavky podniků. Pokud jde o ceny, poskytovatelé služeb zaznamenali nejrychlejší růst nákladové zátěže za poslední tři měsíce. Při pohledu do budoucna podnikatelský optimismus v květnu oslabil.
Přečtené: 260x
Kanadská centrální banka ponechala úrokové sazby na 5 %, zatímco investoři čekají na oznámení výsledků společnosti Meta.
Asijské akcie si po divokých pohybech dluhopisů oddechly. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se domnívá, že boj s inflací probíhá dobře.
Americké, ale i evropské akciové indexy po dosažení klíčové technické hranice rostou.
Asijské akcie rozšiřují ztráty kvůli geopolitickému riziku
Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.