Akcie klesaly, jelikož diskuse investorů se přesouvá na to, jak dlouho bude Federální rezervní systém udržovat vyšší úrokové sazby. Americké dluhopisy získaly, jelikož investoři nakupovali jejich poslední pokles.
Akcie klesaly, jelikož diskuse investorů se přesouvá na to, jak dlouho bude Federální rezervní systém udržovat vyšší úrokové sazby. Americké dluhopisy získaly, jelikož investoři nakupovali jejich poslední pokles.
Celková zpráva:
Index S&P 500 klesl o 0,8 %, stejně tak Nasdaq 100 poté, co maloobchodní tržby v USA vzrostly více, než se předpokládalo, což jsou údaje, které naznačují, že ekonomika může podpořit vyšší sazby a mohou odradit tvůrce politiky od obratu k nižším úrokovým sazbám. Akcie bank zatížily širší benchmark po varování agentury Fitch, že tato ratingová společnost může snížit hodnocení větších bank, jako jsou JPMorgan Chase nebo Bank of America. Americké státní dluhopisy vzrostly, jelikož kupující vstoupili do hry uprostřed globálního výprodeje dluhopisů. Obchodníci s opcemi rekalibrovali pozice, aby zohlednili možnost, že úrokové sazby a inflace zůstanou na vysoké úrovni déle. Výnosy 10letých dluhopisů se po dosažení úrovně 4,23 %, nejvyšší od října, obrátily, zatímco dvouleté dluhopisy po překročení úrovně 5 % klesly. Devalvace v Argentině a úterní mimořádné zvýšení sazeb v Rusku s cílem zastavit pokles rublu se přidaly k náladě na snižování rizika. Čína se dostala z pandemické výluky, což vyvolává obavy, že světový hospodářský motor se zadrhává. Země se snaží zvládnout potenciální platební neschopnost developerské společnosti Country Garden Holdings poté, co nesplácela svůj dluh. Yuan se obchodoval nejslabší od listopadu poté, co snížily sazbu na jednoleté úvěry o 15 bazických bodů na 2,5%. Údaje za červenec podtrhly hospodářský propad, když ukázaly, že růst spotřebitelských výdajů, průmyslové výroby a investic se plošně snížil a nezaměstnanost se zvýšila. Ropa klesla a zlato se propadlo, jelikož obchodníci snížili očekávání týkající se snižování sazeb Fedu v příštím roce a v dalších letech. V rámci měnových kurzů, britská libra dosáhla v rámci světové desítky nejlepších výsledků, protože investoři zvažovali vyhlídky na nadměrné zvyšování úrokových sazeb poté, co se růst mezd zrychlil na nejvýraznější tempo v historii. Koncem tohoto týdne se pozornost soustředí na údaje o inflaci ve Spojeném království, které budou zveřejněny ve středu, a následně na zápis z červencového zasedání Fed-u, protože obchodníci budou hledat indicie o dalších krocích centrálních bank.
Makro analýza a zprávy z ekonomiky:
ASIE: Čínská průmyslová výroba se v červenci 2023 meziročně zvýšila o 3,7 %, což představuje zpomalení oproti červnovému nárůstu o 4,4 % a je pod prognózou 4,4 %, a to v důsledku mírnějšího nárůstu výrobní aktivity (3,9 %) oproti 4,8 %) a těžební produkce (1,3 % oproti 1,5 %). Při pohledu na konkrétní odvětví se růst produkce zmírnil v různých sektorech: tavení a lisování neželezných kovů (8,9 % oproti 9,1 % v červnu), chemikálie (9,8 % oproti 9,9 %), elektrické stroje a přístroje ( 10,6 % oproti 15,4 %), kovy (1,4 % oproti 2,4 %), počítače a komunikační zařízení (0,7 % oproti 1,2 %) a těžba a úprava uhlí (0,4 % oproti 2 %). Sledovaná míra nezaměstnanosti ve městech Číny se v červenci 2023 zvýšila na 5,3 % z červnového 16měsíčního minima 5,2 %. Sledovaná míra nezaměstnanosti obyvatelstva s místní registrací domácností byla 5,3 % a obyvatelstva s nemístnou registrací domácností byla 5,2 %, z toho míra nezaměstnanosti obyvatelstva s nemístnou registrací zemědělských domácností byla 4,8 %.
EU: Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království se za tři měsíce do června 2023 zvýšila na 4,2 %, což je nejvýše od konce roku 2021 a více, než se předpokládalo (prognózy byly na úrovni 4 %). K nárůstu nezaměstnanosti přispěli krátkodobě nezaměstnaní. Došlo k velkému přesunu z ekonomické neaktivity do nezaměstnanosti, přičemž míra ekonomické neaktivity se ve srovnání s předchozím čtvrtletím snížila o 0,1 procentního bodu na 20,9 %. Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pro Německo se v srpnu 2023 zvýšil na -12,3 z -14,7 v červenci, což byla nejnižší úroveň od prosince, a ve srovnání s tržními prognózami na úrovni -14,7. Odborníci na finančním trhu očekávají do konce roku mírné zlepšování hospodářské situace.
USA: Maloobchodní tržby v USA v červenci 2023 meziměsíčně vzrostly o 0,7 %, což představuje čtvrtý růst za sebou a překonání tržních prognóz růstu o 0,4 %. Následuje po vzestupně revidovaném nárůstu o 0,3 % v červnu, což je dalším znakem toho, že spotřebitelské výdaje zůstávají silné navzdory vysokým cenám a nákladům na půjčky. Tržby v červenci pravděpodobně podpořila akce Prime Day společnosti Amazon. Největší nárůst zaznamenaly tržby v maloobchodních prodejnách mimo obchody (1,9 %), následovaly prodejny se sportovními potřebami, hobby, hudebními nástroji a knihami (1,5 %), stravovací služby a pohostinství (1,4 %) a oděvy (1 %) ). Na druhé straně se tržby snížily v prodejnách s nábytkem (-1,8 %); elektronikou a spotřebiči (-1,3 %) a v prodejnách motorových vozidel a součástek (-0,3 %).
Přečtené: 195x
Kanadská centrální banka ponechala úrokové sazby na 5 %, zatímco investoři čekají na oznámení výsledků společnosti Meta.
Asijské akcie si po divokých pohybech dluhopisů oddechly. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se domnívá, že boj s inflací probíhá dobře.
Americké, ale i evropské akciové indexy po dosažení klíčové technické hranice rostou.
Asijské akcie rozšiřují ztráty kvůli geopolitickému riziku
Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.