Po otevření amerického trhu indexy nadále klesají, protože investoři očekávají vyšší úrokové sazby po delší dobu.
Po otevření amerického trhu indexy nadále klesají, protože investoři očekávají vyšší úrokové sazby po delší dobu.
Akciový trh na začátku amerického obchodování pokračoval ve výprodeji a index volatility VIX se přiblížil dvacetibodové hranici. Index Dow Jones pokračoval v poklesu, když se propadl pod svůj 200denní klouzavý průměr, což naznačuje, že index je přeprodaný a v nejbližší době by mohl přestat klesat. Ropa nadále rostla na 92 USD za barel. Výnosy státních dluhopisů vzrostly a opět se přiblížily 16letému maximu. Index ICE MOVE společnosti Bank of America dosáhl nejvyšší úrovně za poslední měsíc. Spotřebitelskou důvěru ve Spojených státech podkopávaly vyšší výpůjční náklady a rozšiřující se dopad agresivního zvyšování úrokových sazeb. Ukazatel spotřebitelské nálady klesl na 103 bodů z revidovaných 108,7 bodu v srpnu a nedosáhl tak mediánu odhadu 105,5 bodu v průzkumu agentury Bloomberg mezi ekonomy.
ASIE: Měsíční index spotřebitelských cen (CPI) Austrálie vzrostl v srpnu o 5,2 %, což představuje zrychlení oproti červencovému růstu o 4,9 %, který byl nejnižší za posledních 17 měsíců a v souladu s prognózami. Jednalo se o první meziroční zvýšení inflace od dubna, a to především v důsledku rychlejšího růstu cen v dopravě (7,4 % oproti 0,3 %), přičemž ceny pohonných hmot pro automobilový průmysl vzrostly nejvíce od listopadu 2022. Měsíční index CPI bez volatilních položek a jízdného se v srpnu zvýšil o 5,5 %, což je méně než červencový růst o 5,8 %. Japonský index předstihových ekonomických ukazatelů, který se používá k hodnocení ekonomického výhledu na několik měsíců dopředu na základě údajů, jako je nabídka pracovních sil a spotřebitelský sentiment, byl v červenci revidován na vyšší hodnotu 108,2 z předběžného odhadu 107,6, přičemž zůstal pod konečnou hodnotou 108,8 v předchozím měsíci. Jednalo se o nejnižší hodnotu od dubna v důsledku poklesu ve výrobním sektoru, zatímco sektor služeb v červenci rostl nejméně za posledních šest měsíců.
EU: Bankové úvery domácnostiam v eurozóne v auguste 2023 medziročne vzrástli o 1 %, čo je najnižšie tempo rastu od augusta, v dôsledku pokračujúceho spomalenia dopytu po úveroch, ktoré možno pripísať rastúcim úrokovým sadzbám ECB. Rast úverov podnikom sa navyše prudko spomalil na 0,6 %, čo predstavuje najnižšiu úroveň od decembra 2015. Celkový rast úverov súkromnému sektoru, ktorý zahŕňa domácnosti aj nefinančné spoločnosti, sa v auguste ochladil na 0,6 %, čo predstavuje najslabšie tempo od septembra 2015.
USA: Nové objednávky priemyselných tovarov dlhodobej spotreby v USA v auguste nečakane medzimesačne vzrástli o 0,2 %, čím sa odrazili od júlového prepadu o 5,6 % a prekonali trhové prognózy poklesu o 0,5 %. Index hypotekárneho trhu MBA v Spojených štátoch klesol v týždni končiacom 22. septembra 2023 o 1,3 % na 189,60 bodu. Počet žiadostí o refinancovanie úveru na bývanie klesol o 0,9 % a počet žiadostí o kúpu bývania sa znížil o 1,5 %.
Přečtené: 191x
Kanadská centrální banka ponechala úrokové sazby na 5 %, zatímco investoři čekají na oznámení výsledků společnosti Meta.
Asijské akcie si po divokých pohybech dluhopisů oddechly. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se domnívá, že boj s inflací probíhá dobře.
Americké, ale i evropské akciové indexy po dosažení klíčové technické hranice rostou.
Asijské akcie rozšiřují ztráty kvůli geopolitickému riziku
Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.