Americké akcie si dnes nadále udržovaly zisky, i když technologické akcie po včerejším silném růstu ztrácely dech a investoři analyzovali nejnovější firemní výsledky. Dolar opět vzrostl, zatímco euro před italským hlasováním o důvěře premiérovi kleslo na nejnižší hodnoty.
Celková zpráva:
Index S&P 500 smazal část svých ztrát, i když se stále pohybuje daleko od denních maxim. Také index Nasdaq 100 uzavřel v kladných číslech. Společnost Netflix Inc. vykázala lepší než očekávané zisky a snížila tak růst konkurenčních streamovacích společností Walt Disney Co. a Paramount Global. Společnost Tesla Inc. před svým středečním oznámením výsledků vzrostla. Akcie rostou již třetím dnem díky optimismu v průběhu výsledkové sezóny a snad můžeme také říct, že rostoucí spekulativní trhy dosáhly svého dna. Zatímco tato diskuse pokračuje, analytici společnosti Sanford C. Bernstein tvrdí, že trhy ještě nečeká úplná kapitulace a že akciové trhy mají to nejhorší z letošního roku za sebou. Federální rezervní systém pravděpodobně příští týden zvýší sazby o celý procentní bod, což zvyšuje optimismus, a centrální banka bude k utahování politiky přistupovat rozvážněji. Dolar vůči většině měn posílil. Evropská unie se mezitím připravuje na scénář, kdy Rusko v odvetě za sankce za invazi na Ukrajinu zastaví vývoz plynu. Ruský prezident Vladimir Putin naznačil, že začne dodávat plyn do Evropy, ale varoval, že pokud se spor o sankce nevyřeší, budou dodávky výrazně omezeny. Ropa West Texas Intermediate snížila ztráty a obchodovala se kolem 104 USD za barel. Bitcoin rostl třetí den po sobě a poprvé za více než měsíc se dostal nad 24 000 USD.
Investoři vydělali na:
Generac Holdings Inc., jejíž akcie během dnešního obchodního dne vzrostly o +8,08 % (výkonnost za posledních 5 let: +576,99 %). Generac Holdings Inc. vyrábí automatické, stacionární záložní a přenosné generátory. Společnost nabízí generátory pro rezidenční, komerční, průmyslové a telekomunikační trhy.
Makroanalýza a zprávy z ekonomiky:
Čínská lidová banka ponechala své klíčové sazby pro úvěry podnikům a domácnostem na červencové fixaci beze změny, neboť centrální banka se snaží podpořit probíhající hospodářské oživení po vypuknutí COVID-19. Jednoletá referenční sazba pro úvěry (LPR) zůstala beze změny na 3,7 %; zatímco pětiletá sazba, referenční sazba pro hypotéky, zůstala beze změny na 4,45 %. Bankovní rada minulý týden prodloužila splatnost jednoleté střednědobé facility (MLF) za nezměněnou sazbu 2,85 % již šestý měsíc v řadě. Asijské akciové indexy uzavřely obchodní den takto: CSI 300 +0,34 %, Hang Seng +1,11 %, Nikkei 225 +2,67 %.
Meziroční míra inflace ve Spojeném království vzrostla v červnu 2022 na 9,4 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1982 a mírně převyšuje odhady trhu, který očekával 9,3 %. Největší tlak na ceny vyvíjely ceny motorových paliv, které vzrostly o rekordních 42,3 %. Druhý největší vliv měly ceny potravin, které vzrostly o 9,8 %. Rychleji rostly také ceny bydlení a energií, a to o 19,6 %. Naproti tomu ceny rekreace a kultury rostly o něco pomaleji, a to o 4,8 %. Ve srovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,8 %, zatímco prognózy hovořily o 0,7 %. Evropské akciové indexy uzavřely obchodní den takto: Eurostoxx 50 -0,06 %, CAC 40 -0,27 %, DAX -0,20 %.
Meziroční míra inflace v Kanadě vzrostla v červnu 2022 na 8,1 %, což je nejvíce od ledna 1983, ale pod očekáváním trhu ve výši 8,4 %. Rychlejším tempem rostly ceny v sektoru dopravy, a to o 16,8 % , neboť vyšší celosvětová poptávka po energiích vedla k 54,6% nárůstu cen benzínu. Index spotřebitelských cen vzrostl také v oblasti rekreace a vzdělávání, a to o 6,3 %. Mezitím inflace v oblasti potravin zůstala na úrovni 8,8 %. Bez započtení benzínu vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 6,5 %. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,7 %, což je méně než očekávaných 0,9 %. Americké akciové indexy uzavřely obchodní den takto: Dow Jones +0,15 %, S&P 500 +0,63 %, NASDAQ +1,58 %.