Na začátku dne akcie klesly, protože makroekonomické výsledky v USA přinesly silné údaje ze sektoru služeb, které zvýšily pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb.
Na začátku dne akcie klesly, protože makroekonomické výsledky v USA přinesly silné údaje ze sektoru služeb, které zvýšily pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb.
Obchodníci reagovali na silné údaje ze sektoru služeb v USA zvýšením sázek na zvýšení úrokových sazeb Federálního rezervního systému. To vedlo k poklesu cen akcií, přičemž index S&P 500 klesl pod 4 500 bodů a Nasdaq 100 se propadl o 1 %, a to především v důsledku poklesu cen technologických gigantů Tesla Inc. a Nvidia Corp. Vzrostly také výnosy státních dluhopisů, které přesáhly 5 %, a posílil dolar, což vyvolalo obavy v Japonsku a Číně. Swapové kontrakty naznačovaly 60% pravděpodobnost zvýšení sazeb Fedu v listopadu. Prezidentka bostonského Fedu Susan Collinsová doporučila trpělivost při hodnocení ekonomických údajů a bývalý prezident banky Fed v St. Louis James Bullard doporučil zvážit další zvýšení sazeb v letošním roce. Podle Jeffreyho Roache, hlavního ekonoma společnosti LPL Financial, patří mezi výzvy pro Fed potenciální zpevnění inflace a problémy spotřebitelů při snížení nadměrných úspor. Trh může během rozhodovacího procesu Fedu zažít několik výkyvů. Z podnikových zpráv AMC Entertainment plánuje získat další finanční prostředky a společnosti Microsoft a Apple jsou předmětem dalších vyšetřování ze strany Evropské unie.
ASIE: Singapurský index S&P Global PMI v srpnu 2023 vzrostl na 53,6 bodu z červencového pětiměsíčního minima 51,3 bodu a poukázal na šesté měsíční zvýšení aktivity soukromého sektoru. Nejnovější výsledek byl rovněž nad průměrem řady, což bylo podpořeno rychlejším růstem nových zakázek v souvislosti s rozšiřující se zákaznickou základnou a zlepšujícími se základními podmínkami poptávky. Dále se zvýšila i produkce, zatímco zaměstnanost poprvé za čtyři měsíce vzrostla. Meziroční míra inflace na Tchaj-wanu se v srpnu 2023 již druhý měsíc zvýšila na 2,52 % z 1,88 % v předchozím měsíci a ve srovnání s očekáváním trhu činila 2,10 %.
EU: Maloobchodní tržby v eurozóně se v červenci 2023 meziměsíčně snížily o 0,2 % po červnovém růstu o 0,2 %, zatímco trh očekával pokles o 0,1 %. Prodej pohonných hmot v automobilovém průmyslu se snížil o 1,2 % (oproti -0,3 % v červnu) v důsledku rostoucích cen. Na druhé straně tržby za potraviny, nápoje a tabák vzrostly o 0,4 % (vs. 0,2 %) a tržby za nepotravinářské výrobky se zvýšily o 0,5 %, což znamenalo čtvrtý měsíc růstu v řadě. Růst internetového obchodu zrychlil na 3,8 % z červnových 1,5 %. V meziročním srovnání maloobchodní tržby poklesly o 1,0 %, což znamenalo desátý měsíc poklesu v řadě.
USA: Index PMI ISM ve službách v srpnu nečekaně vzrostl na 54,5 bodu, což ukazuje na nejsilnější růst v sektoru služeb za posledních šest měsíců, zatímco v červenci činil 52,7 bodu a podle odhadů 52,5 bodu. Rychlejší růst zaznamenala podnikatelská aktivita (57,3 oproti 57,1), nové zakázky (57,5 oproti 55), zaměstnanost (54,7 oproti 50,7) a zásoby (57,7 oproti 50,4). Zvýšily se také dodávky od dodavatelů (48,5 oproti 48,1). Průměr 47,7 % za posledních šest měsíců odráží nejrychlejší tempo dodávek od dodavatelů od června 2009.
Přečtené: 197x
Kanadská centrální banka ponechala úrokové sazby na 5 %, zatímco investoři čekají na oznámení výsledků společnosti Meta.
Asijské akcie si po divokých pohybech dluhopisů oddechly. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se domnívá, že boj s inflací probíhá dobře.
Americké, ale i evropské akciové indexy po dosažení klíčové technické hranice rostou.
Asijské akcie rozšiřují ztráty kvůli geopolitickému riziku
Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.