Zhoršení spotřebitelské nálady v USA a růst inflačních očekávání
Zhoršení spotřebitelské nálady v USA a růst inflačních očekávání
Celková zpráva:
V souvislosti s náznaky, že se Izrael připravuje na pozemní invazi do Gazy, klesly výnosy dluhopisů a cena ropy vzrostla. Akcie se propadly. Výnos 30letého amerického státního dluhopisu klesl o sedm bazických bodů na 4,79 %, čímž zvrátil část čtvrtečního růstu, který byl způsoben mírně neuspokojivými údaji o inflaci a slabou aukcí dluhopisů. Cena ropy WTI se pohybovala poblíž 86 dolarů za barel. Velké technologické společnosti se propadly, zatímco bankám se dařilo lépe po dobrých výsledcích společností JPMorgan Chase, Wells Fargo a Citigroup. Společnost Boeing mezitím klesla kvůli známkám zhoršení situace s letadly 737 Max kvůli problémům ve výrobě. Prudší eskalace konfliktu na Blízkém východě by mohla přivést Izrael do přímého konfliktu s Íránem, dodavatelem zbraní a peněz pro Hamás, který USA a Evropská unie označily za teroristickou skupinu. Podle odhadů agentury Bloomberg Economics by v takovém případě mohly ceny ropy vzrůst až na 150 USD za barel a globální růst by klesl na 1,7 %. Prezident Federálního rezervního systému ve Filadelfii Patrick Harker uvedl, že probíhá dezinflace, a zopakoval, že podporuje zachování úrokových sazeb na současné úrovni, pokud nedojde k prudké změně údajů.
Makroanalýza a zprávy z ekonomiky:
ASIE: Spotřebitelské ceny v Číně se v září oproti předchozímu měsíci nezměnily, v předchozím měsíci vzrostly o 0,1 % a zaostaly za konsensem trhu, který předpokládal růst o 0,2 %. Nejnovější údaje naznačují přetrvávající deflační tlaky v druhé největší ekonomice světa a vyvolávají obavy o udržitelnost hospodářského oživení při slabé poptávce. Ceny potravin klesly o 3,2 % (oproti -1,7 % v srpnu), k čemuž přispěl výraznější pokles cen vepřového masa (-22 % oproti -17,9 %). Mezitím nepotravinářská inflace zrychlila na 0,7 % (oproti 0,5 % v srpnu) v důsledku růstu cen oděvů (1,1 %, stejně jako v srpnu), bydlení (0,2 % oproti 0,1 %), zdravotní péče (1,3 % oproti 1,2 %) a vzdělávání (2,5 %, stejně jako v srpnu). Zároveň ceny v dopravě klesaly pomalejším tempem (-1,3 % oproti -2,1 %). Meziroční míra jádrové inflace zůstala v září beze změny na úrovni 0,8 %. Na meziměsíční bázi se index spotřebitelských cen v září zvýšil o 0,2 %, zatímco konsenzus činil 0,3 %.
EU: Meziroční míra inflace ve Francii byla v září potvrzena na úrovni 4,9 %, tedy beze změny oproti předchozímu měsíci a v souladu s předběžnými odhady. Jádrová míra inflace byla stabilní na úrovni 4,6 %. Výrazně vzrostly náklady na energie o 11,9 % ( oproti 6,8 % v srpnu) v důsledku prudkého oživení cen ropy (10,7 % oproti -0,3 %). Na druhé straně ceny potravin šestý měsíc po sobě zpomalily růst (9,7 % vs. 11,2 %) v důsledku zmírnění cen chleba a obilovin, masa, mléka a sýrů a vajec. Inflace se zmírnila také u služeb (2,9 % oproti 3 %) a průmyslových výrobků (2,8 % oproti 3,1 %), zatímco růst cen tabáku byl stabilní (9,9 %). Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v září snížily o 0,5 % po srpnovém zvýšení o 1 %. Harmonizovaný index spotřebitelských cen navíc meziměsíčně klesl o 0,6 % a meziročně vzrostl o 5,7 %. Průmyslová výroba v eurozóně se v srpnu meziměsíčně zvýšila o 0,6 %, částečně se tak odrazila od červencového poklesu o 1,3 % a překonala očekávání růstu o 0,1 %. Hlavním katalyzátorem tohoto oživení byla výroba zboží dlouhodobé spotřeby, která vzrostla o 1,2 % a ukončila tak čtyřměsíční období poklesu. Následoval růst výroby zboží krátkodobé spotřeby (o 0,5 %, stejně jako v červenci) i kapitálových statků (o 0,3 % oproti -3,1 %). Naopak výroba energií klesla o 0,9 % (oproti 1,2 % v červenci) a produkce meziproduktů se snížila o 0,3 % (oproti 0,2 % v červenci). V meziročním srovnání se průmyslová aktivita v srpnu snížila o 5,1 % a prodloužila tak pokračující šestiměsíční období poklesu.
USA: Spotřebitelský sentiment Michiganské univerzity v USA v říjnu 2023 klesl na 63 bodů ze zářijových 68,1 bodu, což je nejnižší hodnota za posledních pět měsíců a zaostává za tržním odhadem 67,2 bodu. Ukazatel současných ekonomických podmínek klesl na pětiměsíční minimum 63 bodů z 68,1 bodu v předchozím měsíci a očekávání spotřebitelů do budoucna se snížilo na 60,7 bodu z 66 bodů, což je rovněž nejnižší hodnota za posledních pět měsíců. Inflační očekávání pro příští rok vzrostla na 3,8 % z 3,2 % v předchozím měsíci, což je nejvyšší hodnota od května 2023, a pětiletý výhled se zvýšil na 3 % z 2,8 %.
Přečtené: 253x
Kanadská centrální banka ponechala úrokové sazby na 5 %, zatímco investoři čekají na oznámení výsledků společnosti Meta.
Asijské akcie si po divokých pohybech dluhopisů oddechly. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se domnívá, že boj s inflací probíhá dobře.
Americké, ale i evropské akciové indexy po dosažení klíčové technické hranice rostou.
Asijské akcie rozšiřují ztráty kvůli geopolitickému riziku
Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.