Británie a Švýcarsko zvyšují úrokové sazby v boji proti vysoké inflaci.
Británie a Švýcarsko zvyšují úrokové sazby v boji proti vysoké inflaci.
Celková zpráva
Akcie se propadly spolu s futures na americké akcie kvůli obavám ze zpřísnění politiky ze strany USA, Norska a Spojeného království, které zbrzdily býčí sérii na trhu. Futures na indexy S&P 500 a Nasdaq 100 zamířily níže v návaznosti na výprodej na Wall Street po varování předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella po jeho projevu v Kongresu. Powell během svého středečního pololetního projevu v Kongresu zdůraznil potřebu zkrotit inflaci a uvedl, že další dvě zvýšení sazeb v tomto roce jsou "docela dobrým odhadem". Nejnovější čtvrteční údaje o zaměstnanosti neposkytly žádný důvod k pochybnostem o Powellově hodnocení, neboť týdenní počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti se oproti předchozímu období nezměnily. V Evropě se všechny průmyslové subsektory propadly do červených čísel, přičemž hlavní akciový index v regionu klesl přibližně o 1 % a prodloužil tak pokles na čtvrtý den. Akcie ve Spojeném království zaznamenaly slabší výkonnost a dlouhodobější dluhopisy posílily poté, co Bank of England zvýšila základní úrokovou sazbu více, než ekonomové očekávali, což vyvolalo obavy, že se ekonomika může překlopit do recese. Jejich boj s inflací zdaleka nekončí, protože centrální banky po celém světě se rozhodly pro další zvyšování sazeb, čímž zmařily sázky na ukončení cyklů zpřísňování. To přimělo investory k přehodnocení nálady, kterou rozpoutala pauza v růstu sazeb Fedu z minulého týdne. Investoři se shodují na tom, že riziko recese bude pravděpodobně vyšší, pokud se sazby udrží na vyšší úrovni delší dobu, takže investoři nyní přehodnocují podstupování rizika na trzích. Ve Spojených státech se v souvislosti s vyhlídkou na zpřísnění politiky znovu objevily obavy z tvrdého přistání, což poprvé od března posunulo inverzi klíčového segmentu výnosové křivky státních dluhopisů na celý procentní bod.
Makroanalýza a ekonomické zprávy:
ASIE: Přebytek obchodní bilance Nového Zélandu se v květnu 2023 snížil na 46 milionů NZD ze 148,2 milionu NZD ve stejném měsíci před rokem, když dovoz vyskočil rychleji o 4,4 % na 6,949 miliardy NZD.
EU: Švýcarská národní banka na svém červnovém zasedání zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 1,75 % a naznačila možnost dalšího zvýšení sazeb v budoucnu, aby zajistila cenovou stabilitu ve střednědobém horizontu. Bank of England na svém červnovém zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 5,0 %, což znamenalo její 13. zvýšení v řadě. Toto rozhodnutí překvapilo tržní očekávání menšího zvýšení sazeb o 25 bazických bodů a zvýšilo výpůjční náklady na nejvyšší úroveň od finanční krize v roce 2008, to vše ve snaze bojovat s přetrvávající inflací.
USA: Počet Američanů, kteří požádali o podporu v nezaměstnanosti, byl v týdnu končícím 17. června na úrovni 264 000, což je nad očekáváním trhu a odpovídá hodnotě předchozího týdne, která byla revidována směrem nahoru a je nejvyšší od října 2021. Spojené státy zaznamenaly v prvním čtvrtletí 2023 schodek běžného účtu platební bilance ve výši 219,3 miliardy USD, což je více než vzestupně revidovaná hodnota 216,2 miliardy USD ve čtvrtém čtvrtletí 2022 a prognózy deficitu 217,5 miliardy USD.
Přečtené: 254x
Kanadská centrální banka ponechala úrokové sazby na 5 %, zatímco investoři čekají na oznámení výsledků společnosti Meta.
Asijské akcie si po divokých pohybech dluhopisů oddechly. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se domnívá, že boj s inflací probíhá dobře.
Americké, ale i evropské akciové indexy po dosažení klíčové technické hranice rostou.
Asijské akcie rozšiřují ztráty kvůli geopolitickému riziku
Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.